Malá vodní elektrárna a rybí přechod na řece Radbuze v Semošicích na Domažlicku je v provozu více než rok.
Okolí stavby se za tu dobu změnilo tak, že dnes elektrárna citlivě zapadla do charakteru zdejšího prostředí a do budoucna se jistě stane přínosem pro trvale udržitelný rozvoj naší civilizace.
Stavbu eletrárny realizovalo v loňském roce středisko inženýrských staveb společnosti Chládek & Tintěra. Investorem stavby byla společnost Ekolinda s.r.o. Drnov, která podobnou stavbu, podobně jako společnost Chládek & Tintěra, připravovala poprvé.
Zakládání železobetonových konstrukcí probíhalo bez předchozího geologického průzkumu, a proto se konkrétní řešení hledalo až po odtěžení zeminy na základovou spáru. Vzhledem k těsnému souběhu říčního koryta a celkově velkému zavodnění celé údolní nivy, kde stavba probíhala, nebylo založení zrovna jednoduché. Řešení se ale našlo a stavba mohla pokračovat dál.
Technologie tzv. Archimedovy turbíny byla jednou z prvních, která se na stavbě nové elektrárny v rámci České republiky použila.
Součástí podmínek pro povolení výstavby elektrárny byla také výstavba nového rybího přechodu pro migraci vodních živočichů žijících v dané lokalitě. Rybí přechod je umělá stavba, která se zároveň má co nejvíce podobat přirozenému přírodnímu prostředí, ve kterém vodní živočichové žijí. Je to meandrující koryto obtékající nově vybudovanou elektrárnu. V něm jsou vybudovány kaskády z balvanů (tzv. přehrázky), přes které migrují ryby a vodní živočichové.
MVE Semošice těsně před dokončením
MVE Semošice po roce provozu