Rozsáhlá rekonstrukce nádražní budovy v Žatci je po půl roce od zahájení viditelná od sklepa až po střechu.
Dříve provedenými nevhodnými zásahy byly zničeny nebo zakryty cenné architektonické prvky historického nádraží, které nyní musí stavbaři střediska pozemních staveb opravit nebo nahradit replikami. Zejména se jedná o původní okna, dveře a průčelí, sloupy, schodiště, dlažby, zábradlí a okrasné štuky ve vstupní hale. Nové zakrytí nástupiště bude nadále podpírat jedenáct listinových sloupů, které je třeba repasovat. „Na postup našich prací dohlíží odbor památkové péče, stejně, jako tomu bylo u rekonstrukce kapucínského kláštera o pár set metrů dál. Nyní s nimi řešíme například sanaci krovů, protože rekonstrukci střechy potřebujeme dokončit co nejdříve,“ říká k projektu hlavní stavbyvedoucí Igor Zdeněk. Stavební práce jsou však vidět prakticky v celé budově. Nejméně se rekonstrukce dotkne druhého nadzemního patra, kde jsou především již dříve zrekonstruované kancelářské prostory.
Naopak největší proměnou projde první nadzemní podlaží, které navazuje na první nástupiště. „Tam měníme kompletně dispozice, inženýrské sítě, a právě tam je i nejvíce historických prvků k opravě nebo k vytvoření replik,“ podotýká hlavní stavbyvedoucí. Zásadní rekonstrukce se týká i přízemí, které je přístupné z přednádražní ulice. Kromě kompletní sanace tam tým Igora Zdeňka připravuje i prostory pro komerční využití, novou plynovou kotelnu a základ pro výtah, který povede až do druhého nadzemního patra.
Částečnou proměna se týká také vnějšího okolí, kde vznikne jednak nový přístřešek k nástupišti, tak nové chodníky.
Cestující nyní musí počítat s řadou omezení, nádražní budova je uzavřená, jízdenky do vlaků se prodávají na přechodném místě vedle kolejiště. Dokončení rekonstrukce objektu je plánované na závěr příštího roku.